Sinine valgus ja selle mõju kehale

Sinine valgus

Olete ilmselt varem kuulnud sinisest valgusest. Seda tüüpi valgust, mida kiirgavad teie ekraanid – telefonid, sülearvutid, telerid – on seostatud mitmete negatiivsete tervisemõjudega. Aga mis täpselt on sinine valgus ja miks see teie jaoks nii halb on? Heidame pilgu peale.

Mis on sinine valgus?

Sinine valgus on kõrge energiaga nähtava valguse (HEV) tüüp, mille lainepikkus on lühem kui teiste nähtava valguse spektri värvide puhul. See tähendab, et see toodab rohkem energiat ja võib tungida sügavale silma kudedesse. Sel põhjusel on sinist valgust seostatud mitmete negatiivsete tervisemõjudega, sealhulgas:

  1. peavalud
  2. silmade koormus
  3. kuivad silmad
  4. suurenenud risk kollatähni degeneratsiooni tekkeks
  5. Sinise valgusega kokkupuude võib põhjustada ka unehäireid, kuna see pärsib melatoniini tootmist. Melatoniin on hormoon, mis muudab teid uniseks, nii et kui olete enne magamaminekut sinise valgusega kokku puutunud, võib teil olla raskem uinuda ja magama jääda.

Kuidas sinine valgus meid mõjutab?

Enamik meist on süüdi selles, et veedavad lugematuid tunde mingit tüüpi ekraani vaadates, olgu selleks siis telefonid, sülearvutid või telerid. Ja kuigi ei saa eitada, et sinine valgus on meie silmadele kahjulik, kas teadsite, et see võib häirida ka meie magamisharjumusi?

Näete, meie kehal on sisemine kell, mis aitab reguleerida, millal tunneme end ärkvel ja millal unisena. Seda kella mõjutab tugevalt kokkupuude valgusega, mistõttu on oluline vältida ekraanide vaatamist vähemalt tund enne magamaminekut. Kui oleme õhtul sinise valgusega kokku puutunud, toodab meie keha vähem melatoniini – hormooni, mis muudab meid uniseks.

Kuidas ennast kaitsta

Kahjuks on meie ekraanidelt terve päeva sinine valgus. Kuid on mõned asjad, mida saate teha, et piirata kokkupuudet ning kaitsta oma silmi ja uneharjumusi:

1. Kasutage hämardatavaid LED-pirne. Investeerides LED-pirnidele, mis võimaldavad teil kontrollida nende kiiratava sinise valguse taset, saate luua oma kodus rahustava keskkonna, mis sobib paremini magamiseks.

2. Laadige alla sinise valguse filter. Paljud telefonid ja sülearvutid on nüüd varustatud sisseehitatud sinise valguse filtritega. Kui teil seda pole, saate alla laadida mitu tasuta rakendust, mis teevad seda tööd sama hästi.

3. Tee sageli pause. Iga 20 minuti järel tehke ekraanil paus ja keskenduge vähemalt 20 sekundiks millelegi muule. See aitab vähendada silmade pinget kogu päeva jooksul.

4. Kasutage sinise valguse prille, mis blokeerivad sinise valguse satumist teie silmadesse.

Millised on sinise valgusega kokkupuute pikaajalised tagajärjed?

Kuigi sinise valgusega kokkupuute pikaajaliste mõjude kohta tuleb teha rohkem uuringuid, on mõned uuringud seostanud seda suurenenud riskiga kollatähni degeneratsiooni tekkeks – seisundiks, mis põhjustab nägemise kaotust. Sinist valgust on seostatud ka Digital Eye Strainiga (DES), mis on väljamõeldud viis öelda “silmade väsimus”.

Inimsilm ei suuda väga hästi välja filtreerida sinist valgust, mis tähendab, et me puutume sellega iga päev kokku suurtes kogustes. Üha rohkem uuringuid on näidanud, et pidev kokkupuude sinise valgusega võib avaldada kahjulikku pikaajalist mõju.

Sinise valguse üks tuntumaid mõjusid on selle mõju meie unele. Sinine valgus pärsib melatoniini tootmist, mis on hormoon, mis muudab meid uniseks. Seetõttu võib elektroonikaseadmete kasutamine enne magamaminekut raskendada uinumist.

Sinise valgusega kokkupuudet on seostatud ka suurenenud riskiga kollatähni degeneratsiooni tekkeks, mis on üle 60-aastaste täiskasvanute peamine pimedaksjäämise põhjus. Makula degeneratsioon tekib siis, kui võrkkesta keskosa halveneb. Võrkkesta on silma osa, mis võimaldab meil näha peeneid detaile.

Silmade väsimuse sümptomid

Silmade väsimusega on seotud mitmeid sümptomeid. Nad sisaldavad:

* Kuivad silmad

* Udune nägemine

* Peavalud

* Vesised silmad

* Põletus- või kipitustunne silmades

* Punased silmad

* Kaela- ja õlavalu

* Valgustundlikkus

Kui teil tekib mõni neist sümptomitest pärast pikaajalist töötamist, on tõenäoline, et teil on silmade väsimus. Kontoritöötajate kohta läbi viidud uuring näitas, et neil, kes veetsid rohkem kui seitse tundi päevas arvutiekraani vahtides, tekkisid tõenäolisemalt silmade väsimuse sümptomid kui neil, kes veetsid ekraani ees vähem aega.

Kuidas piirata kokkupuudet sinise valgusega enne magamaminekut

Nüüd, kui me teame, kui kahjulik võib sinine valgus meie unele mõjuda, räägime mõnest viisist, kuidas saaksime oma kokkupuudet piirata.

Üks võimalus kokkupuute piiramiseks on vältida ekraanide kasutamist vähemalt tund enne magamaminekut. Kui peate kasutama ekraani, kaaluge investeerimist sinist valgust blokeerivatesse prillidele. Need prillid aitavad välja filtreerida ekraanilt tuleva kahjuliku sinise valguse.

Samuti saate installida oma telefoni või arvutisse rakenduse, mis muudab ekraani värvi pärast päikeseloojangut soojemaks. See aitab vähendada sinise valguse hulka, millega õhtuti kokku puutute.

Järeldus:

Siin on kõik, mida pead teadma sinise valguse ja selle mõju kohta sinu kehale. Kuigi aja veetmine ekraanide vaatamisele on tänapäeval paratamatu, proovige teha pause umbes iga 20 minuti järel ja vältige ekraane vähemalt tund enne magamaminekut. Sinu keha (ja silmad) tänab sind!

Suures koguses sinise valgusega kokkupuude ei ole teie kehale mitmel viisil tervislik – see võib põhjustada peavalu ja silmade väsimust, kuivatada silmi ja raskendada öösel uinumist. Kuid on mõningaid asju, mida saate enda kaitsmiseks teha, nagu näiteks hämardatavate LED-pirnide kasutamine, sinise valguse filtri allalaadimine ja sageli ekraanidel pauside võtmine. Tehes oma igapäevases rutiinis väikseid muudatusi, saate vähendada kokkupuudet kahjuliku sinise valgusega ja parandate une kvaliteeti.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *