Rahutute jalgade sündroom

Rahutute jalgade sündroom

Kas olete kunagi tundnud kontrollimatut soovi oma jalgu liigutada, isegi kui proovite lõõgastuda või magada? Kui jah, võib teil olla rahutute jalgade sündroom. Kuigi rahutute jalgade sündroomi täpne põhjus on endiselt teadmata, on uuringud näidanud seost selle seisundi ja kasutatava voodipesu vahel. Jätkake lugemist, et saada lisateavet selle ühenduse ja leevenduse leidmise kohta.

Mis on rahutute jalgade sündroom?

Rahutute jalgade sündroom on neuroloogiline haigus, mis põhjustab vastupandamatut soovi jalgu liigutada. Selle sooviga kaasneb sageli roomamine, kipitus või põletustunne jalgades. Rahutute jalgade sündroom võib raskendada uinumist ja uinumist, mis võib põhjustada väsimust ja muid terviseprobleeme.

Kuigi rahutute jalgade sündroomi täpne põhjus ei ole teada, on mitmeid tegureid, mis võivad selle seisundi arengule kaasa aidata, sealhulgas geneetika, rauapuudus, rasedus ja teatud ravimid. Samuti on uuringud näidanud, et rahutute jalgade sündroomiga inimesed kannatavad suurema tõenäosusega depressiooni ja ärevuse all.

Teadus selle taga, miks öösel visklete ja pöörate

Üks teooria väidab, et rahutute jalgade sündroomi põhjustab aju rauasisalduse tasakaalustamatus. Raud on oluline dopamiini tootmiseks, neurotransmitteriks, mis aitab reguleerida liikumist. Dopamiini puudust on seostatud teiste liikumishäiretega nagu Parkinsoni tõbi. Uuringud on näidanud, et rahutute jalgade sündroomi all kannatavatel inimestel on tavaliselt madalam rauasisaldus ajus, mis viitab sellele, et rauapuudus võib olla üks selle seisundi põhjuseid.

Teine teooria viitab sellele, et rahutute jalgade sündroomi võivad põhjustada geneetilised tegurid. Rahutute jalgade sündroom kipub esinema perekondades, mis viitab sellele, et haigusseisundil võib olla geneetiline komponent. Uuringud on tuvastanud mitu geeni, mis võivad olla seotud rahutute jalgade sündroomi tekkega. Siiski on vaja rohkem uuringuid, et kinnitada, kas need geenid on haigusseisundi eest tegelikult vastutavad või mitte.

Lõplik teooria rahutute jalgade sündroomi põhjuste kohta eeldab, et haigusseisund võib olla seotud närvifunktsiooni probleemidega. Seda teooriat toetab tõsiasi, et paljud rahutute jalgade sündroomi põdejad kogevad ka muid neuroloogilisi haigusi, nagu migreeni peavalu, fibromüalgia ja depressioon. Selle rahutute jalgade sündroomi ja närvifunktsiooni vahelise seose kinnitamiseks on vaja rohkem uuringuid.

Seos voodipesu ja rahutute jalgade sündroomi vahel

On mõned teooriad selle kohta, kuidas voodipesu võib rahutute jalgade sündroomi tekkele kaasa aidata. Üks teooria on see, et rahutute jalgade sündroomi all kannatavad inimesed on tundlikumad temperatuurimuutuste suhtes. See tähendab, et nad tunnevad suurema tõenäosusega ebamugavust, kui nende jalad puutuvad kokku jahedate linade või tekkidega. Teine teooria on see, et teatud kangad võivad nahka ärritada ja süvendada rahutute jalgade sündroomi sümptomeid.

Õige madrats

Rahutute jalgade sündroomiga inimeste üks olulisemaid voodipesutükke on madrats, mis pakub head tuge. Liiga pehme madrats ei paku teie kehale vajalikku tuge, mis võib põhjustada öösel visklemist. Liiga kõva madrats on ebamugav ja võib põhjustada liigesevalu. rahutute jalgade sündroomiga inimestele on parim madrats, mis on keskmise tugevusega. Seda tüüpi madrats toetab teie keha, ilma et see oleks liiga kõva või liiga pehme. Samuti peaksite otsima madratsit, millel on hea õhuvool, et vältida öist ülekuumenemist.

Õige padi

Padjad on rahutute jalgade sündroomiga inimeste jaoks veel üks oluline voodipesu. Õige padi toetab teie pead, kaela ja õlgu magamise ajal. See peaks olema ka mugav, et saaksite öö läbi magada ilma visklemata. Patju on erinevatest materjalidest, seega on oluline leida oma vajadustele vastav. Rahutute jalgade sündroomiga inimesed eelistavad sageli mäluvahust või lateksist valmistatud patju, kuna need on teie pea kontuuriga ja pakuvad head tuge. Samuti peaksite otsima hea õhuvooluga patja, et teil öösel liiga soojaks ei läheks.

Kui kahtlustate, et teie voodipesu võib kaasa aidata teie rahutute jalgade sündroomile, on mõned asjad, mida saate teha, et leevendust leida. Esmalt proovige kasutada naturaalsest kangast, näiteks puuvillast, tekki või tekk. Samuti võite proovida kasutada soojenduspatja jalgadel lühikest aega kogu päeva jooksul. Lõpuks pidage kindlasti nõu oma arstiga, kui kahtlustate, et teie rahutute jalgade sündroomi võib põhjustada mõni haigusseisund.

Ravi rahutute jalgade sündroomi vastu

Rahutute jalgade sündroomi ei saa ravida, kuid on olemas ravimeetodid, mis aitavad sümptomeid leevendada. Üks selline ravi on regulaarne treening; teine ​​​​kasutab selliseid ravimeid nagu dopamiinergilised ravimid või krambivastased ravimid. Kui arvate, et teil võib olla rahutute jalgade sündroom, pidage nõu oma arstiga, millised ravivõimalused on teile kättesaadavad.

Kuidas leevendada rahutute jalgade sündroomi

Kuigi rahutute jalgade sündroomi ei saa ravida, saate sümptomite leevendamiseks teha asju:

1. Reguleerige oma magamamineku rutiini.

Kui teil on rahutute jalgade sündroom, teate, kui oluline on hea uni saada. Kui aga jalad sind öösel üleval hoiavad, võib olla raske uinuda. Mõned muudatused magamamineku rutiinis võivad aidata:

• Pane paika regulaarne unegraafik ja pea sellest nii palju kui võimalik. See tähendab magamaminekut ja ärkamist iga päev samal ajal, isegi nädalavahetustel.

• Vältige kofeiini ja alkoholi enne magamaminekut. Mõlemad ained võivad rahutute jalgade sündroomi sümptomeid halvendada.

• Tee päeva jooksul trenni. Rahutute jalgade sündroomiga inimesed avastavad sageli, et nende sümptomid on öösel hullemad, kui nad ei ole päeva jooksul palju liikunud. Kiire jalutuskäik või muud tüüpi mõõdukad treeningud võivad aidata öösel sümptomeid leevendada. Lõpetage treening mõni tund enne magamaminekut, et teil poleks vahetult enne sisselülitamist liiga palju energiat.

2. Võtke arsti poolt välja kirjutatud ravimeid.

Mitmed Toidu- ja Ravimiameti poolt heaks kiidetud ravimid võivad aidata leevendada rahutute jalgade sündroomi sümptomeid, sealhulgas dopamiinergilised ravimid, rauapreparaadid ja krambivastased ained. Nendel ravimitel võivad olla kõrvaltoimed, seega rääkige kindlasti oma arstiga kõigist muredest enne uue rahutute jalgade sündroomi ravimi kasutamist.

3. Proovige ebamugavustunde leevendamiseks koduseid abinõusid.

Mõned rahutute jalgade sündroomi kergemate vormidega inimesed leiavad leevendust lihtsatest kodustest abinõudest, näiteks järgmistest:

• Tehke jalgadele lühikeseks ajaks sooja või külma kompressi, et leevendada jalgade aistingutest põhjustatud ebamugavustunnet.

• Leotage enne magamaminekut soojas vannis või käige päeva jooksul duši all, kui ebamugavustunne jalgades hoiab teid öösel ärkvel.

• Masseeri oma jalgu või paluge kellelgi teisel neid enda eest masseerida. Jalgade õrn sirutamine võib samuti aidata leevendada jalgade tunnetest põhjustatud ebamugavusi.

Kui teil on rahutute jalgade sündroom, võib teie kasutatav voodipesu teie sümptomeid süvendada. Leevenduse leidmiseks proovige kasutada looduslikke kangaid, näiteks puuvilla, ja konsulteerige oma arstiga, kui sümptomid püsivad.

Kuigi rahutute jalgade sündroomi täpne põhjus pole veel teada, on selle esinemise kohta mõned teooriad. Üks teooria viitab sellele, et rahutute jalgade sündroomi põhjustab aju rauasisalduse tasakaalustamatus, samas kui teine ​​​​väidab, et see võib olla tingitud geneetilistest teguritest. Viimane teooria seob rahutute jalgade sündroomi närvifunktsiooni probleemidega. Nende teooriate kinnitamiseks on vaja rohkem uuringuid. Kui teil on aga rahutute jalgade sündroom, on saadaval ravimeetodeid, mis aitavad teil magada hästi. Rahutute jalgade sündroom võib olla masendav ja raskendada hea une saamist – kuid on asju, mida saate teha, et sümptomeid leevendada! Magamamineku rutiini kohandamine, arstide poolt välja kirjutatud ravimite võtmine ning jahutavad või soojendavad kompressid on kõik tõhusad viisid selle seisundi leevendamiseks!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *