Melatoniin – unehormoon

Melatoniin

Kõik on melatoniinist kuulnud, kuid paljud ei tea täpselt, mis see on või kuidas see toimib. Melatoniin on inimkehas looduslikult toodetav hormoon, mis aitab reguleerida meie loomulikku unetsüklit. Seda nimetatakse sageli “unehormooniks”, kuna see võib soodustada unisust ja und.

Melatoniini tootmist käivitab kokkupuude pimeduse ja nõrga valgusega. Kui väljas hakkab pimedaks minema, hakkab meie keha magama valmistudes rohkem melatoniini tootma. Tõsi on ka vastupidine – valgusega kokkupuude pärsib melatoniini tootmist ja muudab meid ärksamaks. Seetõttu on nii oluline vähendada ekraaniaega enne magamaminekut. elektrooniliste ekraanide ere valgus võib takistada meil unisust ja raskendada uinumist.

Kuigi meie keha toodab melatoniini loomulikult, leiavad paljud inimesed, et nad vajavad uinumisel ja öö läbi magama jäämisel veidi lisaabi. Siin tulevadki appi käsimüügis olevad melatoniinilisandid. Võttes toidulisandit enne magamaminekut, saame anda oma kehale melatoniini tõuke, mida see vajab uinumiseks ja öö läbi magama jäämiseks.

Mis on melatoniin?

Melatoniin on hormoon, mis aitab reguleerida une-ärkveloleku tsüklit. Seda toodab keha loomulikult vastusena valguse kokkupuute muutustele. Näiteks hakkab melatoniini tase tõusma õhtul, kui väljas läheb pimedamaks, ja langeb hommikul, kui läheb heledamaks. Melatoniin on saadaval toidulisandina, mida saab võtta, et aidata inimestel und reguleerida, kui neil on unehäired või magama jäämisega probleemid.

Kuidas melatoniin töötab

Kui võtame melatoniini toidulisandit, imendub see meie vereringesse ja jaotub kogu meie kehas. Kui see jõuab meie ajju, seostub see retseptoritega, mis aitavad reguleerida meie une-ärkveloleku tsükleid. See melatoniini ja meie aju retseptorite vaheline interaktsioon annab meie kehadele märku, et on aeg magama minna, soodustades uimasust ja lõpuks uinumist.

Lisaks unisuse soodustamisele aitab melatoniin reguleerida ka meie sisemisi kehakellasid ehk ööpäevarütme. Tsirkadiaanrütmid on füüsilised, vaimsed ja käitumuslikud muutused, mis järgivad igapäevast tsüklit ja reageerivad peamiselt keskkonna valgusele ja pimedusele. Meie loomulikud ööpäevased rütmid mängivad suurt rolli selles, kui tunneme end väsinuna ja ärkvel, seega võib melatoniinilisandi võtmine aidata tagada nende rütmide õige toimimise.

Millised on melatoniini eelised?

Melatoniini võtmisel on palju potentsiaalseid eeliseid, sealhulgas ärevuse vähendamine, une kvaliteedi parandamine ja põletiku vähendamine. Melatoniin on osutunud tõhusaks ka teatud tüüpi peavalude ja migreeni ravis. Lisaks võib melatoniin aidata parandada kognitiivset funktsiooni ja mälu. Nüüd, kui me teame melatoniini toimimise kohta natuke rohkem, uurime mõningaid selle toidulisandi võtmise võimalikke eeliseid:

1. Parandage unekvaliteeti. Üks melatoniini eeliseid on see, et see võib aidata parandada unekvaliteeti. Kui teil on raskusi uinumisega või öö läbi magama jäämisega, võib melatoniinilisandi võtmine aidata teil paremini magada. Te ei saa mitte ainult kergemini magama jääda, vaid ka tõenäoliselt veedate öösel vähem aega ärkvel ja kogete vähem öiseid ärkamisepisoode. Kõik see võib kaasa tuua üldise unekvaliteedi paranemise.

2. Abi kaalulangus: Melatoniini toidulisandite võtmise teine ​​potentsiaalne kasu on see, et need võivad aidata kaalu langetada. Üks uuring näitas, et inimesed, kes võtsid nelja nädala jooksul 3 mg melatoniini päevas, kaotasid rohkem kaalu kui need, kes ei võtnud toidulisandit üldse. Teadlased usuvad, et see mõju võib olla tingitud une kvaliteedi paranemisest, mis võib viia näljatunnet ja täiskõhutunnet kontrollivate hormoonide (nt greliini) parema reguleerimiseni.

3. Boost Mood: Lisaks unekvaliteedi parandamisele ja kaalulanguse soodustamisele võib melatiinlisandi võtmine parandada ka teie meeleolu. Üks uuring näitas, et inimesed, kes võtsid 0,5 mg melatiini päevas kahe nädala jooksul, tundsid end rahulikumana ja lõdvestumalt kui need, kes toidulisandit ei võtnud. Parem unekvaliteet võib olla selle meeleolu tõstva efekti üheks põhjuseks, kuid selle seose lõplikuks kinnitamiseks on vaja rohkem uuringuid.

4. Parandada ajufunktsiooni: Melatiinlisandi võtmine võib samuti parandada ajufunktsiooni. Üks uuring näitas, et inimestel, kes võtsid 3 mg melatiini päevas nelja nädala jooksul, paranes mälu ja reaktsiooniaeg võrreldes nendega, kes toidulisandit ei võtnud. Teadlased usuvad, et see mõju on osaliselt tingitud asjaolust, et parem uni parandab ajufunktsiooni.

Erinevat tüüpi melatoniini toidulisandid

Melatoniinilisandit ostes märkate, et saadaval on erinevaid tüüpe – sealhulgas tablette, kapsleid, vedelikke ja kummikommid. Valitud tüüp on isiklike eelistuste küsimus, kuigi mõned eksperdid soovitavad vedelikke või kummikomme, kuna need imenduvad organismis kiiremini. Ükskõik millise tüübi valite, lugege kindlasti etiketti hoolikalt, et mõistaksite, kui palju melatoniini see annuse kohta sisaldab. liiga palju võtmine võib põhjustada kõrvaltoimeid, nagu peavalu, iiveldus ja pearinglus.

Kas on mingeid kõrvalmõjusid?

Enamik inimesi talub melatoniini väga hästi ja ei koge seda vastavalt juhistele võttes mingeid kõrvaltoimeid. Siiski võivad mõnedel inimestel melatoniini võtmisel tekkida peavalu, iiveldus või pearinglus. Melatoniini tavalised kõrvaltoimed, et saaksite teha teadliku otsuse selle kohta, kas see on teie jaoks õige või mitte.

Unisus

Melatoniini kõige sagedasem kõrvaltoime on unisus. See on peamine põhjus, miks inimesed võtavad melatoniini, et aidata neil magama jääda, nii et see ei pruugi olla halb. Kui aga võtate melatoniini päeva jooksul või enne sõitmist, võib see olla problemaatiline. Kui teil tekib pärast melatoniini võtmist unisus, andke endale enne erksust nõudvate tegevuste alustamist piisavalt aega magada.

Peavalud ja peapööritus

Teine melatoniini tavaline kõrvaltoime on peavalu või pearinglus. Need on tavaliselt kerged ja mööduvad iseenesest, kuid kui need püsivad või on rasked, pidage nõu oma arstiga. Harvadel juhtudel võivad peavalud olla märk tõsisemast seisundist, mida nimetatakse idiopaatiliseks intrakraniaalseks hüpertensiooniks (IIH), mis nõuab arstiabi. Kui teil tekib pärast melatoniini võtmist tugev või püsiv peavalu, pidage kohe nõu oma arstiga.

Iiveldus/maoärritus

Iiveldus ja maoärritus on samuti suhteliselt tavalised melatoniini võtmise kõrvalnähud. Jällegi on need tavaliselt kerged ja mööduvad iseenesest, kuid kui need püsivad või on rasked, pidage nõu oma arstiga. Tõsine iiveldus võib olla IIH tunnuseks, nii et kui teil tekib pärast melatoniini võtmist tõsine või püsiv iiveldus, konsulteerige viivitamatult oma arstiga.

Enamik inimesi talub melatoniini hästi, kui seda manustatakse soovitatavates annustes lühikese aja jooksul (kuni 3 kuud) ja kõrvaltoimeid on vähe. Mõned uuringud näitavad, et pikaajaline kasutamine võib samuti olla ohutu, kuid seda ei ole inimestel põhjalikult uuritud, nii et selle väite lõplikuks kinnitamiseks on vaja rohkem uuringuid. Kui kaalute melatoniini võtmist pikema aja jooksul või anda seda hoopiski oma lapsele, pidage esmalt nõu oma arstiga ja järgige alati etiketil olevaid annuseid ja kestust puudutavaid juhiseid. Kui teil tekivad kõrvaltoimed, lõpetage toidulisandi võtmine ja pidage nõu oma arstiga.

Kui teil on unehäired, võiksite kaaluda melatoniini sisaldavate toidulisandite võtmist. Melatoniin on hormoon, mis aitab reguleerida une-ärkveloleku tsüklit ja mida organism toodab loomulikult vastusena valguse kokkupuutele. Melatoniinilisandi võtmine võib pakkuda palju potentsiaalseid eeliseid, sealhulgas ärevuse vähendamist, une kvaliteedi parandamist ja põletiku vähendamist. Enamik inimesi talub melatoniini väga hästi; mõnedel inimestel võivad selle võtmise ajal tekkida kõrvaltoimed, nagu peavalu või pearinglus. Rääkige oma arstiga, kui kaalute melatoniini toidulisandite võtmist, et näha, kas need sobivad teile.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *