Raskusteki kasulikkus


Elul on meile kõrged nõudmised. Igapäevase toimetused, pikad tööpäevad ja muud kohustused ei pruugi meile õhtul tagada piisavalt pikka ja kvaliteetset und. Selles osas võiks meid aidata raskustekid.

Uuringud on näidanud, et kallistamisega sarnase surve tekitamine ei too kaasa mitte ainult füüsilisi leevendusi, vaid parandab ka psüühilist seisundit. Paljude jaoks on raskustekist saanud hea une tagaja, pikendades kvaliteetse une faasi. Lisaks aitab raskustekk vähendada näiteks ärevust, stressi, insomniat, autismi jpm. Raskustekk on terapeutiliste omadustega ning peaks kaaluma 10% inimese kehakaalust.

Insomnia ja uinehäired

Insomnia ja unehäirete tekkel võib olla erinevaid põhjuseid. Raskustekk võib siin olla abimeheks, teki raskus alandab pulssi ning rahustab hingamist, mis aitavad kergemini lõõgastuda ja rahulikumalt uinuda.

Ärevus

Ärevus on üks peamisi põhjuseid, miks kasutada raskustekki. Raskusteki surve vähendab pingeid ja ärevust kehas ning alandab pulssi. Samuti soovitatakse raskustekki kasutada paanikahäirete käes kannatavatel inimestel. Raskustunne suurendab ajus heaoluhormoonide tootmist, seega tekitab turvalise ja rahuliku tunde.

Stress

Raskustekk avaldab kehale õrna, kuid sügavat survet, tänu millele sünteesib keha serotoniini ja dopamiini ning mille vabanemisel on rahustav ja lõõgastav toime. Samamoodi võib raskus alandada kortisooli, mida kutsutakse stressi hormoonksi, taset organismis. Raskusteki funktsionaalsus rahustab, mis aitab kaasa melatoniini – hea une hormooni – tootmisel. Kallistamisega sarnase surve tekitamine vabastab hormooni oksütotsiini, mis rahustab, aitab stimuleerida keha ning samuti parandada und.

Valu ja fibromüalgia

Raskustekid on pehmed ja avaldavad kerget survet närvisüsteemile, mis võib vähendada kroonilist valu ja fibromüalgiaga kaasnevat stressi, depressiooni ja ärevust ning parandada elukvaliteeti. Samuti võib täheldada positiivset efekti raskusteki kasutamisel artroosi ja rahutute jalgade sündroomi puhul, sest raskustekk avaldab masseerivat survet liigestele, aitab lihaseid lõdvestada ning vähendada stressi seljas.

Autism, ADHD, PTSD

Autismi puhul esineb paljudel, eriti lastel, unehäireid. Ühes väiksemas uuringus aastas 2017 leiti, et surveteraapia – massaaži, pigistamise ja harjamise näol – andis häid tulemusi. Seega võivad raskusteki positiivsed mõjud laieneda ka autistidele, leevendades ärevust ja soodustades paremat und. ADHD teraapia puhul võib just surveteraapiast, s h raskustekist, olla kasu keskendumisele ja hüperaktiivsuse vähendamisele. Raskustekk võib leevendada PTSD sümptomeid, seega võib aidata kaasa traumast paranemisele.


One response to “Raskusteki kasulikkus”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *